Dekoratif Cephe Yalıtım Sistemleri

BİNA Söve Ürünleri

 

Soru : Söve Nedir Nasıl Yapılır?

Cevap : Söve, kısaca pencere ve kapı kenarlarına uygulanan dekoratif profillere verilen ad olmakla birlikte halk arasında tüm dekoratif bina süsleme elemanlarına (kat silmesi, saçak silmesi, çatı silmesi, denizlik profili, fuga profili, köşe profili, kolon, sütun, harpuşta, payanda, kilit taşı v.b.) verilen genel ad olarak da bilinmektedir.

 

Tarihten bugüne söve imalatında birçok malzeme kullanılmıştır. İnşaat sektöründe yapının özellik ve tasarımına göre en yaygın olarak rağbet gören ahşaptan, taştan, mermerden, betondan, PVC den, alçıdan olanları olmuştur. Özellikle dünyada ve Türkiye’de ısı yalıtım sistemlerinin (mantolama sistemleri) gelişmesi bu sistemlerin ihtiyaçlarına daha iyi cevap verecek, bu sistemlerle mükemmel uyum gösterecek söve elemanların ihtiyacını doğurmuştur.

 

Bu anlamda Bina Yapı mantolama sektöründeki 10 yıllık bilgi birikimi ile sektörün ihtiyaçlarını anlayıp, bu ihtiyaçlar doğrultusunda, kendileri de ısı yalıtım malzemeleri olan Ekspande Polistren (EPS) ve Ekstrüde Polistren (XPS) malzemelerin CNC makinalarda işlenmesi ve akrilik esaslı söve harcı ile kaplanması ile üretilen söve sistemlerini Türkiye de ilk geliştiren olmuştur.

 

BİNA Cephe Kaplamaları ile mükemmel uyum sağlayan bu ürünler BİNA Söve Ürünleri markası ile pazara sunulmuş ve birçok prestijli projede kullanılan aranılan güvenilir bir marka olmuştur.